Multi BOM mu? Tek BOM mu?

Daha önceki yazımda BOM yapılarının neler olduğundan kısaca bahsetmeye çalıştım. Eğer BOM (Bill of Material) Nedir adlı yazımı okumadıysanız öncelikle göz atmanızda fayda göreceğinizi düşünüyorum. Peki tek bir BOM mu kullanmalıyız yoksa bir çok BOM mu kullanmalıyız?

Multi BOM Yönetimi Faydalı mı? Zararlı mı?
Yaklaşık 5 yıldır PLM sektöründe çalışmakadyım ve büyük düşünen tüm firmaların ileriye yatırım yapmak için BOM yapılarını ayırdığını rahatlıkla söyleyebilirim. Fakat bu asla her firmanın bunu yapmasını gerektirmek zorunda değildir. Eğer firmanızda sadece tasarım düşünüyorsanız ve servis gibi, üretim gibi kısımları başka firmalara devrettiyseniz, dahası sizin onlara yollayacağınız eBOM’unuzdan yola çıkarak üretim planlaması yapmak onların sorumluluğunda olacak ise, tabi ki çoklu BOM konusuna girmek zorunda değilsiniz. Avantajlarına ve Dezavantajlarına bakıp karar vermek her firmanın kendisi için bir yol izlemesi en doğru çözüm olacaktır. Unutulmamalıdır ki nedensiz yapılan her ek işlem bir maliyet getirmekdedir ve faydası görülmez ise külfeti daha ağır basacaktır. Peki faydaları ve zararları neler olabilir bunları aşağıda değerlendirmeye çalışacağım.

Multi BOM Yönetiminin faydaları
Öncelikle BOM’ları ayırmak için en temel konu bunları kimin kullanacağına karar vermekdir. Ne kadar farklı grup kullanıyorsa tasarım mühendisi, üretim mühendisi, servis mühendisi gibi, o kadar farklı BOM yapısı kullanmak temel ihtiyaçlardan biridir. Böylelikle sistematik çalışmanın önü açılabilir ve daha tasarım yeni başlamışken, üretim mühendisleri çok daha erken süreçlerde üretebilirlik üzerine çalışmalar başlatabilirler.

Eğer yaratacağınız BOM yapılarını farklı firmalar üzerinden yönetmek isterseniz (partnerleriniz, tedarikçileriniz gibi) veri gizliliğini sağlamak için farklı BOM’lar yönetmek neyi paylaştığınıza karar vermeniz açısından faydalı olacaktır. Tasarım ile ilgili bir maliyet dökümanı üretim maliyet dökümanıyla büyük farklılıklar gösterir. Üretim ile ilgienen birimlerin tasarım fiyatlarını görmesini tercih etmezsiniz.

Belki en temel konulardan bir tanesi değişiklik yönetimidir. PLM sistemlerinde olmazsa olmaz en temel konulardan biri versiyon, revizyon ve bir parçanın bulunacağı durumdur (state). Eğer bir parçanın işlemleri tamamlanmış ve üzerinde kontrolsüz değişiklik yapılması istenmiyorsa, belirli bir revizyon ve iterasyon üzerinde o parçanın durumu değiştirebilir bir konumdan değiştirelemeyecek bir konuma aktarılır (ör: abc.prt gibi bir parça, B.7 versiyonundayken değişiklik yapılabilen bir In-Work durumdan release durumuna geçirilebilir). Bu sayede, yayınlanmış (release) edilmiş parça ERP sistemine yollanabilir. Eğer tek bir BOM yönetiyorsanız, üretime başladığınız ve üretim için yayınlanmış bir montaj belki servisdeki bir değişiklik yüzünden tekrar onay sürecine dahil olmak zorunda kalacaktır. Belki bu onay süreci size ciddi zaman ve maliyet kaybı getirebilir. Fakat farklı BOM’lar kullanıldığı takdirde, XYZ gibi bir montajın servis görüntüsü üzerinde değişiklikleriniz üretim görüntüsüne ekti etmeyeceği için size ek bir iş yükü getirmez. Tasarım, Üretim ve Servis gibi BOM’larınızı böldüğünüzde artık tek bir revisyona bağlı kalmazsınız. üretimde yeni bir revizyona gidilmesi aslında tasarımı hiç değiştirmeyecek ve aynı tasarım kullılacak ise o tarafda bir değişiklik gerektirmez.

Bir çok BOM kullanıyorsanız ve iş akışlarınız buna göre çalışıyorsa, ileride ek bir BOM yönetimi eklemek için neredeyse hiçbir ek efor veya yüke ihtiyaç duymayacaksınız. Bazı firmalarda üretim ve tasarım aynı kişiler tarafından planlanmakdadır. Fakat bu firmalar büyümeye başlaıp farklı departmanlar üzerinden bu işleri yönetmek istediklerinde, sistemler üzerinde yapmaları gereken işlerin ve değiştirmeleri gereken iş akışlarının yüksek maliyet getirmesinden ötürü eski yönteme bağımlı kalırlar. Sürekli olarak günü kurtarmak bir süre sonra pazarda rekabet gücünü olumsuz etkiler. Bu durum bir çok farklı sıkıntılar yaratacağı için firmanın ileride bu değişikliği yapması oldukça zor olacaktır. Her zaman en iyi yöntem en başında sistemi farklı BOMları yönetmeye uygun hale getirmekdir.

En büyük avantaj ise, artık tasarımcılarınız tasarım gereklerini ön plana çıkartabilir ve inovatif düşünerek, üretim ve servisin onların ektinliklerini azaltması engellenebilir. Aynı şekilde, Üretim mühendisi de kendi işine odaklanır ve tasarımdan bağımsız olarak fikirlerini geliştirebilir. Tabi ki bu departmanlar zaman zaman ortak hareket edip bir noktada uzlaşmak zorundadır. Fakat çok inovatif bir fikir sadece firmanın üretim alanında ki kabiliyetleriyle sınırlandırılırsa büyük pazar payı alması engellenebilir.

Multi BOM zararları
Çoklu BOM kullanmanın en temel iki sorunu vardır. Bunlardan birincisi firmaların ilk etapda daha çok efor sarf etmeleri ve mevcut projelerinin gecikmesi olabilir. İkincisi ve firmaların en çok kullandığı argümanda tasarımcılar gibi son kullanıcıların yeni bir işle daha meşgul olması ve bunun getirdiği ek iş yüküdür. Eğer bir çok BOM kullanıyorsanız, bir değişiklik yaptığınızda bunun diğer BOM’lar üzerinde ki etkisini düşünmeniz gerekmektedir. Modüler çalışmak avantajlıdır fakat herşeyi aynı anda görememenize de sebep olabilir.

Diğer bir dezavantajı da, farklı sistemlerle entegrasyonda ortaya çıkabilir. Eğer farklı kısımlar tek bir BOM altında tutulursa, ERP gibi farklı bir sistemle entegrasyonda ister istemez gerek olmayacak verilerinde taşınmasına sebep olur. Fakat farklı BOM’lar oluşturulmuş olursa, sadece üretim BOM u ERP sistemlerine yollanırken mühendislik BOMları rahatlıkla ayrılabilir.

Tek BOM yönetmenin en temel avantajı şüphesiz daha basit, yalın ve kolay olmasıdır. Bir çok farklı BOM’u senkronize etme çabasından kurtulmak zaman kaybınında önüne geçer.

Özetle

Bu konunun detaylarına girebiliriz fakat ingilizce diğer kaynaklarda fikirler almak isterseniz iki yazı tavsiye edebilirim. the ugly truth of multi bom management ve multi level BOM. Fakat özetlemek gerekirse, firmalar öncelikle nasıl çalıştıklarını iyi incelemelidirler. Hangi kullanıcıların sistemi kullandığına ve modulerlik konusunda karar vermeleri gerekir. Avantajlar ve dezavantajlar masaya yatırılıp bir sonuç elde etmek en doğrusu olacaktır. İleriyi düşünen ve büyük firmaların şüphesiz ki gelecekleri nokta bir çok BOM şeklinde olacaktır, fakat bunu doğru zamanda yapmak maliyet ve iş yükü anlamında avantaj getirecektir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.